Як стан атмосферного повітря впливає на здоров'я населення?
Забруднення атмосферного повітря – це змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища.
Шкідливі речовини, що містяться в повітрі, впливають на весь людський організм людини. Довгостроковий вплив забрудненого повітря може підвищити ризик: ішемічної хвороби серця та інсульту, хронічної обструктивної хвороби легень, загострень астми, раку легень, верхніх відділів шлунково-кишкового тракту і дихальних шляхів, несприятливих наслідків вагітності (тобто низької народжуваності, передчасних пологів і зниженої ваги при народженні),недоліків нервового розвитку дітей та деяких поведінкових розладів (синдром дефіциту уваги та гіперактивності), діабету, катаракти.
Кожна людина може самостійно зменшувати вплив забрудненого атмосферного повітря на здоров’я, дотримуючись наступних рекомендацій:
- ширше застосовувати в у побуті та на робочих місцях системи кондиціонування та очищення повітря з регулярним очищенням фільтрів не рідше ніж 1 раз в сезон використання;
- можна перейти на електромобілі;
- використовувати екологічне паливо для обігріву житла та приготування їжі, спеціальні прилади для очищення повітря вдома;
- не займатись пробіжками і тренуваннями на тротуарах поблизу проїжджої частини;
- не гуляти з дітьми поблизу автомагістралей;
- вживати якомога більше рідини (2-3 л на день для дорослих);
- включати у раціон харчування більшу кількість овочів та фруктів;
- кинути курити і не забруднювати ще більше повітря, яким дихаєте ви і ваші близькі;
- проходити профілактичні медичні огляди, з метою раннього виявлення захворювань.
- берегти ліси і насаджувати якнайбільше дерев.
- Бережіть себе та своїх близьких!
РЕКОМЕНДАЦІЇ
Якщо ви опинилися в зоні надзвичайної ситуації, повʼязаній з горінням хімічних речовин - дотримуйтеся наступних порад.
Під час та одразу після виникнення ситуації:
- За можливості, залиште зону задимлення. Зведіть до мінімуму перебування на відкритому повітрі.
- Якщо у вас з’явилися задишка, кашель – зверніться до лікаря.
- При посиленні запаху гарі рекомендуємо одягати зволожені захисні маски. Особливо це стосується літніх людей, та тих, хто страждає на діабет, серцево-судинні захворювання, хронічні захворювання легень, алергію. Користуйтеся приміщеннями, де є очищення повітря.
- Тримайте вікна зачиненими. З метою непроникнення задимленого повітря рекомендується завішувати вікна, кватирки, фрамуги, двері зволоженою тканиною і періодично ії змінювати.
Після виникнення ситуації:
- Не робіть пробіжок та прогулянок.
- Рекомендуємо збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день для дорослих. Для відновлення втрати солей та мікроелементів можна пити підсолену і мінеральну лужну воду, кисломолочні напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, мінералізовані напої, киснево-білкові коктейлі.
- Проводьте вологе прибирання в житлових приміщеннях і на робочих місцях; корисно також поставити в житлових та робочих приміщеннях ємності з водою, щоб підвищити вологість повітря.
- Кілька разів на день приймайте душ. Частіше промивайте ніс і горло.
- У їжі перевагу надавайте фруктам і овочам, а також іншим стравам, багатим на мінеральні речовини. Продукти з власних городів мешканцям в зоні впливу пожежі перед вживанням необхідно обов’язково ретельно мити.
- Не вживайте алкоголь.
- Не куріть. Це провокує розвиток гострих і хронічних захворювань дихальної системи.
- Обмежте контакт дітей з піском та ґрунтом на ігрових майданчиках, розташованих в зоні впливу пожежі.
- Якщо є хронічні захворювання – виконуйте вказівки вашого лікаря.
Запамʼятайте ці поради та передайте їх рідним і знайомим.
Це саме той випадок, коли знання можуть врятувати здоровʼя і навіть життя!